Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Oświetlenie do muzeum, kościołów, teatrów, zabytków

oświetlenie kościołów

Obiekty zabytkowe to często perły architektury, które wyróżniają się nie tylko za dnia, ale także w nocy. Wszystko dzięki oświetleniu do muzeum,kościołów, teatrów i innych zabytków, które uwydatnia w ciemnościach ich elewacje, podkreślając ich piękno. Nic jednak nie dzieje się samo z siebie, aby obiekt zabytkowy mógł równie dobrze wyglądać w nocy, co za dnia niezbędne jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia, a co również znaczące, energooszczędnego oświetlenia, które nie tylko będzie wytrzymałe, ale również pozwoli na oszczędności dla miasta, gminy, która danym zabytkiem się opiekuje i go oświetla.

GlobusLighting produkuje energooszczędne oświetlenie muzeów, kościołów, teatrów i zabytków w technologii LED, które pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% środków, względem tradycyjnych technologii oświetleniowych. Aby jednak oświetlenie kościołów i innych zabytków było stworzone odpowiednio, Globus Lighting tworzy audyt oświetlenia, a następnie jego projekt, które pozwalają na dopasowanie odpowiednich opraw oświetleniowych i ich parametrów do bryły zabytku.

Projektor LED PRO

projektor

Naświetlacz LED

naświetlacze LED

Oprawa gzymsowa

oprawy gzymsowe

Oświetlenie muzeum i innych zabytków – od czego zacząć?

Realizacja oświetlenia kościołów czy innych obiektów zabytkowych wymaga odpowiedniego okresu przygotowań, który umożliwi wykonanie indywidualnego projektu oświetlanego zabytku. Faza ta pozwala na dokładne rozpoznanie obiektu, analizę jego położenia, architektury oraz otoczenia i tego jak oświetlenie na poszczególne parametry wpłynie, minęły bowiem czasy, kiedy oświetlenie kościołów i innych zabytków polegało na podświetleniu jednego elementu lub silnym oświetleniu obiektu.

Początkowy projekt oświetlenia kościołów, muzeów i innych zabytków tworzy się wirtualnie, w specjalnych programach przeznaczonych do wizualizacji projektu, przed rozpoczęciem jego realizacji (np. DIALUX). Mimo wszystko komputerowa wizualizacja oświetlenia kościołów, nie może zastępować prób w terenie, gdyż tylko one pozwolą na poznanie wszystkich detali architektonicznych budowli.

Tkanka miejska w nocy to gra świateł, dzięki odpowiednim iluminacjom najważniejszych obiektów, miasta się wyróżniają i są rozpoznawalne, zaczynają być kojarzone z danymi budynkami, przykładami mogą tu być Nowy Jork i Empire State Building, Big Ben i Tower Bridge w Londynie, Pałac Kultury w Warszawie czy Katedra, ratusz i Hala Stulecia we Wrocławiu.

Ważne są również mniejsze elementy przestrzeni miejskiej, które są uzupełnieniem nocnej rewii świateł, takie jak historyczne fontanny, pomniki, rzeźby ważnych osobistości. Oświetlenie rzeźb powinno oświetlać je w taki sposób, aby nie powodować zniekształceń sylwetki.

oświetlenie zabytków

Oświetlenie kościołów i zabytków – strategia

Oświetlenie kościołów czy zabytków jest o tyle inne w planowaniu, że w historycznych centrach miast zazwyczaj współgrają ze sobą ciągi zabytków, a ich oświetlenie musi być planowane wspólnie tak, aby tworzyć pewną całość. W wielu miastach tworzy się plany oświetlenia całych dzielnic, ulic, ciągów turystycznych, które realizowane są konsekwentnie, również etapami w ramach rewitalizacji.

Oświetlenie zewnętrzne kościołów i zabytków

Przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego kościołów oraz innych zabytków istotnym jest zapoznanie się z obowiązującymi aktami prawnymi, które określają również pole działania konserwatora zabytków.

Akty prawne regulujące oświetlenie kościołów i zabytków:

  • Międzynarodowa Karta Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych (Karta Wenecka) z 1964 roku.
  • Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 27 lipca 2004 r. Dz. U. z 2003 r. nr 162, poz. 1568 ze zmianą z 2004 r. poz. 959.

Technologia LED w oświetleniu obiektów zabytkowych

Oświetlenie obiektów zabytkowych to pewnego rodzaju sztuka, a technologia LED pozwala nam, projektantom na o wiele większą wszechstronność, możliwość dostosowywania jasności świecenia czy temperatury barwowej, tym samym będąc oszczędnym źródłem energii.

Zastosowanie oświetlenia LED w zabytkach i kościołach jest nie tylko decyzją korzystną finansowo, ale pozwala również zabezpieczyć we wnętrzach muzeów, kościołów i innych obiektów – dzieła sztuki, które nie tracą swoich właściwości, gdyż światło LED nie wydziela ciepła oraz promieniowania, tym samym nie powodując niszczenia dzieł sztuki.

Jak pokazują przykłady zastosowania oświetlenia LED w obiektach zabytkowych, zużywają one o wiele mniej energii, a żywotność oświetlenia jest dłuższa, dzięki czemu obniżają się również koszty konserwacji oświetlenia. Nowoczesne  formy oświetlenia to idealne rozwiązanie dla wszystkich obiektów zabytkowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ich.

Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami handlowymi 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.